Srbija – Litvanija 3:0

Kategorija [ Sport, ZANIMLJIVOSTI ]

Fudbalska reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila lidera grupe 7 Litvaniju 3:0, u trećem kolu kvalifikacija za SP 2010. godine.
U jednoj od najboljih utakmica srpske selekcije u ovom veku strelci su bili Bane Ivanović u šestom, Miloš Krasić u 34. i Nikola Žigić u 83. minutu, a Žigić je sa bele tačke propustio da dotuče rivale u 75. minutu. Klimavičijus je napravio penal hvatajući rukom loptu na gol-liniji i zaradio crveni karton.

Posle tri kola naša selekcijaizbila je na čelo grupe 7 sa šest bodova, koliko imaju i Litvanci. Sledeći rival našeg tima biće Austrija u Beču, 15. oktobra.

Utakmicu je na stadionu Crvene zvezde pratilo petnaestak hiljada ljudi, koji su sjajno i korektno podržavali nacionalni tim. Na početku utakmice kapitenu Dejanu Stankovića uručena je dijamantska lopta, jer je protiv Francuske odigrao 75. utakmicu za reprezentaciju. Stanković se tokom utakmice za aplauz oduševio sjajnom predstavom, komandujući sredinom terena, koja je potpuno nadigrala rivale.

Od samog starta srpska selekcija krenula je snažno, na vreme je postigla prvi gol i iskoristila priliku da igra atraktivno. Prvu šansu naš tim je imao već u šestom minutu, kada je litvanski golman Karčemarskas jedva izbacio loptu u korner. Posle udarca iz ugla koji je izveo Nenad Milijaš precizan glavom sa prve stative bio je Bane Ivanović.
APPosle vodećeg gola Srbije Litvanci su nekoliko puta pretili, bez rezultata, a Srbija je stvarala odlične prilike. Glavni akter napada bio je Marko Pantelić, koji se najpre izvanredno izborio za priliku između dva igrača pa prebacio gol, a zatim odlično asistirao za Milijaša, čiji je udarac sa 18 metara izbijen u korner.

Usledio je pritisak tokom kojeg je Bane Ivanović pogodio stativu, a u novoj akciji odličnu igru naša selekcija je krunisala drugim golom: posle posle prekida i gužve u šesnaestercu Pantelić je odvukao tri odbrambena igrača, a Krasić ostao sam i sa osammetara lako pogodio mrežu.

U nastavku utakmice Srbija je potpuno kontrolisala meč, ali je propuštala prilike. Najbolju je dobila četvrt sata pre kraja, kada je udarac Kuzmanovića rukom na gol-liniji zaustavio Klimavičijus i dobio crveni karton, uz penal. Četiri igrača išla u kontru, Jovanovićev centaršut bio je prejak za Žigića, Janković je stigao loptu na gol-aut liniji, prolsedio loptu za Žigića, koji je poslužio Kuzmanovića. Ipak, Žigićev udarac sa bele tačke odbranio je Karčemarskas.
ReutersSamo sedam minuta kasnije najviši igrač na terenu iskupio se za tu grešku – Jankovič je centrirao sa desne strane, Dedura je pogrešio, a Žigić ispred njega glavom pogodio mrežu.

Na kraju utakmice navijači su ovacijama pozdravili tim. Jedina loša vest za Antićevu ekipu je povreda Ivice Dragutinovića, koji je teren napustio sredinom prvog poluvremena.

Stadion Crvene zvezde, gledalaca 15.000. Sudija: Mehuto Gonsales (Španija).

Srbija: Stojković, Ivanović, Vidić, Dragutinović (Krstajić 24), Obradović, Milijaš, Stanković, Krasić (Janković 72), Jovanović, Žigić, Pantelić (Kuzmanović 57).

Litvanija: Karčemarskas, Šemberas, Dedura, Stankevičijus, Danilevičijus, Mikolijunas (Kalonas 46), Papečkis (Jankauskas 46), Klimavičijus, Ksanavičijus, Pilibaitis (Skerla 79), Želmikas.